BLOG

Hikayelerimiz

Ordu’da Zeka Küpü Yaz Kampı
Halil Keskin
12 Ağustos 2016

Turkcell Zeka Küpü projesinin lansmanını yaptığımız Ordu’ya bu kez Zeka Küpü Yaz Kampı için gittik!

Ordu’da Zeka Küpü Yaz Kampı - Video

Merhaba,

Artistanbul olarak yaz döneminde Ordulu öğrencilerimizle bir kez daha bir araya geldik, projeler ürettik, eğlendik, üretmeyi eğlenceli hale getirdik.

Yaptığımız atölyeler içinde kendi hoparlörlerini yapmak, alarmlı masa saati hazırlamak, bambino uçaklar inşa etmek, kendi oyunlarımızı, oyun konsollarımızı yapmak, mobil uygulamalar geliştirmek, IoT uygulamalar geliştirmek, hologram ve VR gözlük ile üç boyutlu görüntüleri incelemek gibi birbirinden ilginç çalışmalar vardı.

Öğrencilerimiz, küçük arkadaşlarımız iki hafta boyunca eğlendiler, öğrendiler ve ürettiler. Ben bu yazımda eğitimlerin içeriğinden çok, niye bu eğitimleri verdiğimizden, çocukların kazandığı bazı yeteneklerden bahsetmek istiyorum.

Türkiye garip memleket… Zenginliklerimizi bir türlü yeterince kullanamadık, fakat bu BİLSEM’lerdeki yetenekli çocuklarımızı doğru kullanabilirsek, sanat ve bilimsel konularda çok hızlı ilerleme kaydedeceğimiz bir gerçek. Bu adıma giden en doğru yol ise çocuklara üretebileceklerine dair özgüven kazandırmak, olanak sağlamak ve üretmeyi sevdirmekten geçiyor.

Zeka Küpü Projesi’nde tam olarak bunu hedefliyoruz. Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesine kurulan Turkcell Zeka Küpü Maker Laboratuvarları ile hayatlarında karşılarına çıkacak her türlü sorunu aşmayı öğretmeye çalışıyoruz. Geliştirdikleri çözümlerle sadece kendilerinin değil; üreterek başkalarının da hayatlarını değiştirecekleri, geliştirdiklerini insanlıkla paylaşacaklarını bir hayata hazırlıyoruz.

Sadece rehberlik ve güvene ihtiyaçları var

İbrahim’in ileride kodlayacağı bir mobil uygulama, Güntuğ’un yapacağı bir robot kol, Efe’nin geliştireceği bir drone uçak, Kürşat’ın yaptığı bir oyun, Melihşah’ın geliştirdiği bir sistem, Buğra’nın çizdiği devre, Hüsrev’in, Mert’in, Tahsin’in ya da Mehmet’in belki de 10-15 yıl sonra geliştireceği bir fikir ya da ürün, milyonlarca insanın hayatında muazzam bir değişikliğe neden olacak.

Yıllar önce bilişim dünyasını “Just for Fun” diyerek değiştiren Linus Torvalds gibi bu çocuklar da sadece eğlenerek hayatlarımızı değiştirecek.

Tek ihtiyaçları olan biraz rehberlik, biraz güven ve biz 17- 29 Temmuz 2016 tarihleri arasındaki iki hafta boyunca tam olarak bunun için oradaydık.

ordu
bilsem
zeka küpü
zekakupu
Diğer Yazılar
Article Photo
Turkcell Zeka
Küpü Projesi
BLOG - 1
Yrd. Doç.Dr.
Adile Gülşah Saranlı,
TED Üniversitesi,
Eğitim Fakültesi
13 Mart 2017
Article Photo
Turkcell Zeka Küpü
Ekibi İş Başında!
Oğuzhan KAYAR
30 Mayıs 2016
Article Photo
Erzincan’dan Dünya’ya
Projeler Var!
Halil KESKİN
20 Haziran 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Küpü
Ekibi Ankara'da
Deniz ERKUL
25 Haziran 2016
Article Photo
Adana BİLSEM'de
Zeka Küpü
Deniz ERKUL
11 Temmuz 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Küpü
Ekibi Kütahya'da
Oğuzhan KAYAR
19 Temmuz 2016